İzmir’deki Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi Sona Erdi

İzmir’deki Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi Sona Erdi

BİK İzmir Şube Müdürlüğü, İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesince ortaklaşa düzenlenen “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi Programı’nı tamamlayan öğrencilere sertifikaları verildi.

Eklenme: 8 Mayıs 2018 - 13:49 / Son Güncelleme: 8 Mayıs 2018 - 13:49

İzmir’de 18 Nisan 2018 tarihinde başlayan, Basın İlan Kurumu (BİK) İzmir Şube Müdürlüğü, İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesince ortaklaşa düzenlenen “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı bugün tamamlandı. Eğitime katılan 25 kursiyere sertifikaları törenle verildi.

Kapanışta bir konuşma yapan BİK Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin, kurumun çalışmalarına değinerek, BİK’in sosyal sorumluluk kapsamında basın sektörüne yönelik projeleri gerçekleştirmek için kamu kurumlarıyla iş birliğine özen gösterdiğini belirtti.

Eğitimin katılımcılar açısından verimli geçtiğine inandığını belirten Elçin, şunları kaydetti:

“Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’na katılan öğrenciler resmi ilan yayınlayan gazetelerin asgari fikir işçileri kadrosundan kıdem şartı aranmaksızın yararlanabileceklerdir. Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu gazetelerde istihdam edileceklerdir. Ayrıca bu kişiler çalışmaya başladıkları gazetelerde İŞKUR İşbaşı Eğitim Programın bitiminden sonra da çalışmaya devam ettikleri takdirde, kıdem şartı aranmaksızın asgari kadroda gösterilebileceklerdir.”

Elçin, daha önce Ankara ve İstanbul’da tekrar edilen bu programın İzmir’de ilk kez gerçekleştirildiğini, ilerde diğer şehirlerde de yapmayı düşündüklerini söyledi.

“Dijital gelişmeleri yakından takip etmek gerekiyor”

 EÜ İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Müge Elden de yaptığı konuşmada dünyadaki her şeyin çok hızlı değiştiğini bu değişimlerden en çok  iletişim sektörünün etkilendiğini vurguladı.

İletişim sektöründeki gelişmelerin siyasetten eğitime, ekonomiden sanata kadar toplumun birçok kesimini birbirine yakınlaştırdığını ifade eden Elden, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Teknolojinin getirdiği devrim niteliğindeki gelişmelere genç nesli hazırlamak da biz yöneticilere ve akademisyenlere düşüyor. Akıllı fabrikaların, makinelerin ve robotların neler getireceğini bugünden inanın ki hiçbirimizin tahmin etmesi mümkün bile değil. Aynı zamanda dijital çağın sınırsız, uçsuz bir alan olduğunu da sürekli dönüşüme ve gelişime hazır olduğunu da biliyoruz. İşte bu nedenle yeni teknolojileri ve dijital gelişmeleri çok yakından takip etmemiz, bunları genelde iletişim, özelde de gazetecilik mesleğinde en etkin ve iyi bir şekilde kullanabilmemiz ve kavrayabilmemiz gerekiyor.”

Konuşmaların ardından katılımcılara sertifikaları BİK Genel Müdür Yardımcısı Elçin, İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Elden, İŞKUR Konak Hizmet Merkezi Müdürü İbrahim Ay, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Basın İlan Kurumu genel kurul üyesi Gülgün Erdoğan Tosun ve Basın İlan Kurumu eski genel kurul üyesi Oğuzhan KAVAKLI tarafından verildi.

90 saat süren eğitim kapsamında ders verenler arasında, Anadolu Ajansı (AA) Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Hasan Öymez, AA Yeni Medya Haberleri Yayın Yönetmeni Mustafa Fuat Er, AA İzmir Bölge Müdürü Ahmet Caner Baysal, AA İzmir Bölge Müdürlüğü Başmuhabiri Hayrullah Saruhan da vardı. ​

 

Bu gönderiyi paylaş