Kurumsal İletişimde Kamu Medya İşbirliği Çok Önemli

Kurumsal İletişimde Kamu Medya İşbirliği Çok Önemli

İpekyolu Kalkınma Ajansı, 2021 Yılı Teknik Destek Programı çerçevesinde Basın İlan Kurumu tarafından hazırlanan “Kamu kurumlarının basın ve halkla ilişkiler birimlerinde çalışan personelin kurumsal iletişim kapasitesinin güçlendirilmesi” projesi kapsamında, Gaziantep’te düzenlenen iki günlük eğitim başladı.

Eklenme: 3 Kasım 2021 - 14:58 / Son Güncelleme: 4 Kasım 2021 - 10:04

Gaziantep Valiliği, Basın İlan Kurumu (BİK) ve İpekyolu Kalkınma Ajansının (İKA) iş birliğiyle, Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen programın açılışında Gaziantep Valisi Davut Gül ve BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran konuşma yaptı.

Gül: Millet patron, biz vatandaşlara hizmet eden kamu görevlileriyiz

Davut Gül -Gaziantep Valisi

Vatandaş ve devlet arasındaki ilişkinin son yıllarda değiştiğini ifade eden Gaziantep Valisi Davut Gül “Geçmişte vatandaşlar televizyon ve radyo ile devletin kendilerine ne söylediğini duyuyorlardı.  Artık vatandaşlarımızın talepleri var ve devlet olarak bunları yerine getirmemiz gerekiyor. Millet patron ve bizler de vatandaşlara hizmet eden kamu görevlileriyiz. Patronun millet olduğu yerde de vatandaşlarla iletişim için olabildiğince iletişim kanallarının kullanılması gerekiyor. Sadece onlara usulen verilen bir cevap değil, taleplerini yerine getirecek açıklayıcı bilgi vermek durumundayız. Bilgiyi de sabah erken kalkan değil yerinde, doğru, zamanında ilgili kurum ve kişiler eliyle paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Vali Gül, kurumların resmi sosyal medya hesaplarının mutlaka olması ve mutlaka aktif şekilde kullanılması gerektiğine, bunun önemine dikkat çekti.

Dijitalleşmeyle her şey kolaylaştı

Rıdvan Duran – BİK Genel Müdürü

BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, Gaziantep’te bulunmaktan onur duyduğunu belirterek konuşmasına başladı.  Gazetelerin yanı sıra farklı illerde de kamu kurum ve kuruluşlarının halkla ilişkiler ile medya birimlerinde görev yapanlara yönelik eğitim çalışmaları organize ettiklerini ifade ederek “1994’te Sayın Cumhurbaşkanımızın Belediye Başkanlığı dönemiyle başlayan Beyaz Masa uygulaması artık bütün yerel yönetimlerde uygulanan bir marka oldu. 2000’li yılların ardından da kamu kurumlarında halkla ilişkiler ve kurumsal iletişim kavramı öne çıktı. Daha öncesinde kurumlarda tek taraflı yapılan ve vatandaşın dilekçe ile müracaat ettiği iletişim dönüşerek iki taraflı gerçekleştirilen bir yapıya kavuştu. Teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşmeyle vatandaşın ulaşabildiği birçok alan var. Kamu kurumlarımız da dijitalleşme anlamında birçok özel kuruluşun önünde gidiyor. e-Nabız, e-Devlet uygulamaları gibi. Dijitalleşmeyle birlikte hayatımızın ne kadar da kolaylaştığını görüyoruz. Yerel yönetimleri, devleti, dünyayı oradan takip ediyoruz.” dedi.

Duran, 2019 verilerine göre CİMER’e müracaatın 3 milyonu geçtiğine işaret ederek, vatandaşların CİMER’i kullanmaktan memnun olduğunu dile getirdi.

Sizler Devletin tebessüm eden yüzüsünüz

Devlet millet buluşması alanında kamu kurumlarıyla medyanın işbirliğinin önemine dikkat çeken Duran, kurumsal iletişim konusunda kurum ve kuruluşlardaki halkla ilişkiler ve medya çalışanlarına büyük iş düştüğünü vurgulayarak şunları kaydetti:

“Sizler devletin tebessüm eden yüzüsünüz. Vatandaşa kapı duvar olmayan, kapıların açıldığı yüzüsünüz. 2000’lerden sonra güçlenen devlet iletişimi ile vatandaş çok kolay bir şekilde üst yöneticilere, hele ki sosyal medyanın bu kadar iyi düzeyde kullanıldığı bir dönemde çok faklı kanallarla da ulaşabiliyor, derdini ve sorununu aktarabiliyor. Kamu kurumlarında hizmet ederken, vatandaşlarla empati kurulması büyük önem arz ediyor. Sizler de bir vatandaş olarak kamu kurumlarında nasıl karşılanmak istiyorsanız bulunduğunuz kurumlarda da vatandaşlarla iletişimlerinizi o şekilde yapmalısınız. Bu hepimize düşen bir görev ve sorumluluk.”

Cihat Zafer Demirel – İletişim Danışmanı

Prof. Dr. Suat Gezgin ve İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel tarafından verilecek eğitimlerin sonunda, yaklaşık 60 kişi düzenlenecek tören ile sertifikaları takdim edilecek.

Bu gönderiyi paylaş