Samsun’da İnternet Haberciliğine BİK Desteği

Samsun’da İnternet Haberciliğine BİK Desteği

Basın İlan Kurumu’nun hazırladığı ve değişik illerde uyguladığı “İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi” projesi, bu kez Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Samsun’da gerçekleştirilecek.

Eklenme: 31 Ağustos 2018 - 15:28 / Son Güncelleme: 31 Ağustos 2018 - 15:28

Yerel basının sorunlarının çözümüne yönelik olarak projeler üreten ve uygulayan Basın İlan Kurumu (BİK), Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) işbirliği ile Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya illerinde yayınlanan yerel basın çalışanlarına yönelik olarak İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi konusunda eğitim projesi düzenleyecek. OKA’nın 2018 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında BİK Proje Geliştirme Grubu tarafından hazırlanan “İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi” projesi, 3-4 Eylül  tarihlerinde Samsun Öğretmenevi Erdoğan Cebeci Salonu’nda yapılacak.

Günümüzde internetin bu denli yaygın olarak kullanılması, internet gazeteciliğini yerel basın için de önemli bir hale getirdi. Bilgileri anında aktarabilen, haberleri hem yazılı, hem sesli, hem de görüntülü olarak sunabilen ve takipçilerin de haberlere ilişkin anında yorum yapabilme kabiliyetine sahip interaktif bir ortam olan internet haberciliğinin bu özelliği onu geleneksel habercilik anlayışından farklı kılıyor.

Bu yüzden yazılı basın çalışanlarının gelişmelere ayak uydurabilmesi için hazırlanan eğitim programı, yerel basının dijital ortamda yer alan internet haber sitelerinin daha donanımlı, içeriklerinin daha zengin, tasarımlarının bu sitelerin yapısına daha uygun olmasını sağlayacak ve mevcut eksikliklerin giderilmesine katkıda bulunacak.

Ayrıca gerçekleştirilecek bu projeyle basın işletmelerinin dijital gazete yoluyla daha geniş kitlelere ulaşması ve buna bağlı olarak da reklam gelirlerinin artırılması hedefleniyor.

İki gün sürecek eğitim sonunda katılımcılara İnternet Haberciliği eğitimi sertifikası da verilecek.

Bu gönderiyi paylaş