‘Yaşayan Basın’ Aydın Ünal’ı ağırladı

‘Yaşayan Basın’ Aydın Ünal’ı ağırladı

Basın İlan Kurumu (BİK) ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesinin birlikte organize ettiği, “Yaşayan Basın” programına bu ay “Medya ve Siyaset İlişkisi” konu başlığıyla gazeteci yazar Aydın Ünal konuk oldu.

Eklenme: 28 Nisan 2017 - 06:52 / Son Güncelleme: 28 Nisan 2017 - 6:52

Haber Merkezi-Mehtap UĞUR (bik.gov.tr)- Basın İlan Kurumu (BİK) ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesinin birlikte organize ettiği, Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler programı kapsamında 27.04.2017’de TYB İstanbul Şube’sinde gerçekleştirilen “Yaşayan Basın” etkinliğimize bu ay, Yenişafak Gazetesi yazarı, Ak Parti Ankara milletvekili Aydın Ünal konuk oldu. Katılımın oldukça yoğun olduğu söyleşi, Genel Müdür Yardımcımız Mustafa Canbey’in takdim sözleriyle başladı.

‘Basın İlan Kurumu’na bizlere bu fırsatı verdiği için çok teşekkür ediyorum.’ diyerek sözlerine başlayan Ünal’ın, Canbey tarafından yöneltilen ‘Medya ve Siyaset ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz ? ‘ sorusuna yönelik  öne çıkan diğer değerlendirmeleri  şöyle;

‘Demokraside medya 4.güç ifadesi kalıptır. Tartışılması gerekir. Demokraside 3 tane organ vardır. Yasama, yürütme, yargı. Medyanın da 4.sü olduğu eklenir. Hatta bunlara Sivil Toplum Kuruluşları da eklenir. Bu bir yana ama medyanın, yasama yürütme yargının yanında bir erk olduğuna inanmıyorum. Medyadan beklenen toplumu bilgilendirmesi, yürütmeye yönelik bir denetleme mekanizması olması beklenir. ‘ diye konuştu.

‘Medya, toplumu tarafsız bir şekilde bilgilendiren organ hiçbir zaman olmadı.’

‘Amerikan medyası, ana akım medyası, dış politikayla uyumlu hareket ediyor. Bizde bu ilişki iyi ilerlemedi. Türkiye demokrasisinde medya, hiçbir zaman 4.kuvvet olmadı. ‘ diyen Ünal, sözlerinin devamında şunları dile getirdi, ‘Menderes döneminde medyanın, ağır bir muhalefet yaptığını görüyoruz.  Bunu basın özgürlüğü olarak görenler de var. Çok sert bir muhalefet sergiliyor. Medyanın uydurduğu yalanları tekrar etmesi konusunda örgütlenmelerle medyanın iktidarla hastalıklı ilişkisi olduğunu görüyoruz. Ayrıca muhalefet medyanın, bilgi verme, kamuoyunu aydınlatma, denetleme vazifesini bırakıp, çok farklı boyutlarla karşımızda olduğunu görüyoruz. Mit tırları da buna en güzel örnektir.’ diyen Ünal, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi, ‘Medya deyimiyle bir de yandaş medya var. Onlar da hükümetle iyi geçinen medya. Bunların zaman zaman rolleri değişebiliyor. Avrupa’da da öyle ki medya bir sermaye ile ayakta duruyor. İşin içinde sermaye olunca, ilişkiler de çok farklı gelişmeye başlıyor. Medyanın 4.kuvvet olması ütopik kalıyor.’

Canbey, ‘Medyanın siyaset içerisinde bu kadar olmasını nasıl yorumluyorsunuz ?’

‘Medya, siyasi yelpazede sürekli yer değiştiriyor. Bir sermaye, iki devlet. İkisi de çok güçlüdür. Medyanın aslında sadece siyasette değil, darbelerle ilişkisini de incelemek lazım. Sürekli ayakta duran, güçlü medya sırtını devlete dayayan medyadır. ‘ diyen Ünal, 16 Nisan Referandumu hakkında da analizlerde bulunduktan sonra, Canbey’in de sunduğu somut örneklerle konuya aydınlık getirildi.

‘Türkiye çıkarlarını savunan bir medya hiçbir zaman olmadı.’

‘Medya, Türkiye’ye farklı İsrail’e farklı tutum sergiliyor. Bir gazeteci İsrail aleyhine yayın yaptığı için, CNN’den uzaklaştırılıyor.’  diyen Ünal, Avrupa medyasından da somut örneklerle yaptığı analizlerle konuya ışık tuttu.

Katılımın oldukça yoğun olduğu söyleşi soru-cevap bölümü ile sona erdi.

Aydın ÜNAL kimdir ?

Ankara Milletvekili, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi Gazeteci-Yazar Aydın ÜNAL 22 Ocak 1970’te Ankara’da doğmuştur.

Ankara Merkez İmam Hatip Lisesi mezunu olan Ünal, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Öğretmenliği Bölümünü bitirmiştir. Ünal, 7 Haziran 2015 tarihinden beri AK Parti Ankara ikinci bölge milletvekilidir. 2007 ve 2015 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan’ın metin yazarlığını yapmıştır.

Çeşitli medya kuruluşlarında muhabir, yazar ve yönetici olarak çalışmıştır. Çok sayıda dergi ve gazetede çalışmasının yanında şiir hikâye ve makaleleri yayınlanan Ünal, Hak-İş Konfederasyonu Basın Danışmanlığı, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı Danışmanlığı, Başbakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Başmüşavirliği, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevlerinde bulunmuştur. Ali Babacan’ın konuşma metinlerini de kaleme alan Ünal, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Fotoğraflar : Veysel Avşar (bik.gov.tr)

Bu gönderiyi paylaş